Šport a anémia: áno, či nie? 

Tieto symptómy nie sú príjemné a spravidla majú vplyv na športový výkon, pôžitok z cvičenia a bezpečnosť pri tréningu. V prípade, že trpíte ťažšou formou anémie, je nevyhnutné problém riešiť s ošetrujúcim lekárom a prekonzultovať s ním aj vhodnosť a intenzitu vami zvoleného športu.

Ľahké formy chudokrvnosti zvládnete úpravou jedálneho lístka bez obmedzení v cvičení. Mierna anémia teda nepredstavuje prekážku vo vykonávaní primeranej pohybovej aktivity. Práve naopak. Chôdza, džoging, bicyklovanie, plávanie či tanec môžu pomôcť zvýšiť nízku hladinu hemoglobínu v krvi.

Chcete vedieť o anémii viac? Zaujíma vás, ktorými potravinami doplniť do tela železo a čo je dôležité pre jeho vstrebávanie? Čítajte ďalej.

Čo je anémia

Anémiu možno charakterizovať ako nedostatok červených krviniek alebo hemoglobínu v krvi. V dôsledku toho nie sú bunky dostatočne zásobované kyslíkom a vy pociťujete únavu, slabosť, máte ťažkosti s koncentráciou, trápia vás studené končatiny, ľahko sa zadýchate, máte bolesť na hrudi, bledú kožu či časté bolesti hlavy.

Najčastejšie sa v populácii vyskytuje anémia v dôsledku nedostatku železa, avšak môže byť spôsobená aj deficitom vitamínu B12 a kyseliny listovej.

3 tipy, ako si poradiť s anémiou

Už viete, čo je anémia a ako sa prejavuje. Už vám zostáva len rozlúsknuť, ako si s ňou poradiť, aby ste mohli na tréningoch opäť podávať maximálne výkony. Ako na to?

Jedzte potraviny bohaté na železo

Aj medzi športovcami sa najčastejšie vyskytuje anémia z deficitu železa. Bez ohľadu na to, či ste všežravec, vegetarián či vegán, existuje pestrá škála potravín, ktorými sa dá železo do organizmu doplniť.

Okrem vnútorností a hovädzieho mäsa si naservírujte na tanier tmavú listovú zeleninu, čiernu fazuľu, pistácie, sardinky, vajíčka, cícer, tekvicové semienka, šošovicu či horkú čokoládu. Dobrým zdrojom železa je i trstinová melasa. Tá sa dá využiť ako zdravšia alternatíva bieleho cukru. Avšak musíte si zvyknúť na jej špecifickú chuť. Pred tréningom vám poslúži ako zdroj energie i železa. Za vyskúšanie stojí aj lahôdkové droždie, ktoré výborne dochutí pokrmy.

Prijímajte dostatok vitamínu C

Nejde vám do hlavy, prečo máte anémiu, keď jete veľa mäsa? Príčinou môže byť deficit vitamínu C nevyhnutného pre jeho vstrebávanie. Najbližšie si k servírovanému hovädziemu steaku pridajte poriadnu porciu zeleninového šalátu.

Vitamín C patrí medzi najdôležitejšie antioxidanty chrániace bunky pred oxidačným stresom. Je kľúčom k silnej obranyschopnosti, urýchľuje hojenie rán, je nevyhnutný pre produkciu kolagénu a tak ďalej.

Vitamín C je zastúpený v ovocí a zelenine, ako sú napríklad kivi, červená paprika, jahody, pažítka, špenát či medvedí cesnak. Nezabúdajte, že denne by ste si mali dopriať minimálne 5 porcií zeleniny a ovocia. Pomôcť si môžete aj doplnkami výživy. Preferujte tie, ktoré obsahujú vitamín C získaný napríklad zo šípok a bioflavonoidy. Prírodný vitamín C zo šípok sa ľahšie a lepšie vstrebáva. Bioflavonoidy z citrusov sú takisto známe svojou schopnosťou zlepšovať využiteľnosť vitamínu C a podporovať správnu cirkuláciu krvi.

Nezabúdajte na vitamíny B9 a B12

Keďže športujete, je dôležité dbať o zdravú, pestrú a vyváženú stravu. Tá by mala, okrem iného, obsahovať aj dostatok kyseliny listovej a vitamínu B12.

Oba vitamíny patria do skupiny B vitamínov, ktoré v ľudskom tele pôsobia ako tím zohratých hráčov. Kyselina listová je bohato zastúpená v tmavozelenej listovej zelenine, fazuli, slnečnicových semiačkach, morských plodoch a vajíčkach. Vitamín B12 sa nachádza v mlieku, vajciach, rybách a mäse. Vegáni musia tento vitamín suplementovať.

Chcete spoznať
pravú silu prírody?

Máme pre Vás zľavu 15% na prvý nákup.
Stačí už len zadať Váš e-mail.