Stručný prierez históriou konope
- Zdieľať
Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/1/3/13ba76c3-262c-4a2d-919c-8587f4ba7b5a/puffim.sk/web/wp-content/plugins/happy-elementor-addons/widgets/social-share/widget.php on line 734
Marihuana je v drvivej väčšine európskych štátov zakázaná. Značná časť moderných dejín ľudstva však poukazuje na jej všestranné využitie. Konopa (marihuana, kanabis) nie je teda novodobým výstrelkom, ako by sa mnohí mohli mylne domnievať. História jej pestovania a spracovania siaha až 4000 rokov dozadu, kedy ju čínsky poľnohospodári začali pestovať a spracovávať na olej, vlákno, výrobu papiera a odevov. Dôkazy o užívaní kanabisu doviedli archeológov až do Strednej Ázie. Zdá sa, že tamojšie kmene rituálne fajčili marihuanu už pred viac ako 5000 rokmi. Ďalšie dôkazy o jej požívaní, či spracovávaní vedú do Afriky a Sýrie.
Marihuana a jej využitie v dávnej histórii
Konopa, známa tiež ako marihuana tiež ako marihuana, existuje s ľudstvom už celé storočia. Rastlina bola cenená najmä pre svoje použitie na spracovanie vlákien, ako potravina, liek a pre svoje psychoaktívne vlastnosti pre náboženské účely.
Už starí Egypťania vraj používali marihuanu (kanabis) na liečenie glaukómu a chronických zápalov. Pôvodní indiáni zarábali zmes marihuany, mlieka a ďalších prísad pod názvom bhang. Túto zmes používali ako analgetikum a anestetikum. Indiáni liečili marihuanou tiež lepru a dyzentériu, vysoké horúčky a nespavosť. Verili, že pravidelné užívanie kanabisu predlžuje život.
Starovekí Gréci vedeli, že konopa spoľahlivo pomôže pri bolesti uší a opuchoch. Historik Herodotus dokonca vo svojich prácach opisoval fajčenie marihuany v kontexte s duchovným potešením.
Rímske lekárske spisy z roku 70 nl uvádzajú, že konopné extrakty sú efektívnym prostriedkom na potlačenie sexuálnej túžby. Rimania varili korene kanabisu a používali ich ako všestranný liek na bolesť a artritídy.
Arabské národy ním dokonca liečili syfilis. Vo Veľkej Británii marihuanou liečili menštruačné kŕče, dnu, reumu a tlmili ňou pôrodné bolesti.
V Severnej Amerike sa kanabis pestoval na mnohých plantážach na použitie výroby lán, oblečenia a papiera.
S rozvojom obchodu sa kanabis šíril do sveta
Počas stredoveku sa kanabis stal nezameniteľnou a nesmierne vyhľadávanou plodinou s významným ekonomickým potenciálom. Semená kanabisu sa s rozvojom obchodu dostávali prakticky do celého sveta.
Plachetnice sa stali závislými na látke vyrábanej z konopných vlákien. Plachty z konope boli trikrát pevnejšie, ako bavlnené a tiež odolnejšie voči slanej vode. Recykláciou látok a plachiet sa dokonca vyrábal papier.
Vo Veľkej Británii v roku 1535 platilo pravidlo ¼ akra konope alebo pokuta. V tomto období nastal skutočný boom výroby konopných látok.
Prekvapujúcim faktom je, že dokonca aj George Washington bol sám pestovateľom konope.
Kanabis sa v Amerike od roku 1632 do prvej polovice 19 str. používal aj ako regulérne platidlo.
Konopná vojna
Ruské konope v 18 storočí predstavovalo zhruba 80 percent konope používaného na západnom bloku. Veľká Británia a jej námorníctvo bolo v tomto období na ruské konope odkázaná. V roku 1812 vznikol dokonca vojnový konflikt medzi Amerikou a Veľkou Britániou. Príčinou boli dohady o prístupe k ruskému konope.
Spor vyvrcholil podpisom dohody Napoleona a cára Alexandra o odstávke Veľkej Británie od dodávok konope, čo malo za cieľ odstaviť britov od kvalitných konopných plachiet a zničiť britské vojnové loďstvo. Cár Alexander však túto dohodu nedodržal a Napoleon v roku 1812 Rusko napadol.
Kanabis a jeho dnešný potenciál
Svoj potenciál a všestrannú využiteľnosť vykazuje konopa siata v mnohých smeroch. Ľahko sa pestuje, rastie pomerne rýchlo a odoláva náporu škodcov. Je vhodná dokonca na pestovanie v interéri. Mnohé relevantné prieskumy dokazujú, že isté extrakty z konope by mohli byť potencionálnym pomocníkom pri liečbe závažných ochorení. Javia sa ako mimoriadne efektívne najmä pri zápaloch, onkologických ochoreniach, bolesti a migrenóznych stavoch.
Konope je tiež využiteľné v mnohých odvetviach priemyslu na výrobu ekologických plastov, papiera, textilu v stavebníctve dokonca na spracovanie konopného betóna.
Je preto vhodné odhodiť predsudky voči tejto rastline a využiť jej potenciál naplno.