Kyslé kanabiniody alebo acidická forma kanabinoidov. Čo to je a prečo sú dôležite?
- Zdieľať
Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/1/3/13ba76c3-262c-4a2d-919c-8587f4ba7b5a/puffim.sk/web/wp-content/plugins/happy-elementor-addons/widgets/social-share/widget.php on line 734
Kyslé kannabiniody sú prekurzorom kannabinoidov. Každý kannabinoid vzniká najprv ako kyslá forma, ktorá sa neskôr počas vývinu rastliny mení na nekyslú formu. CBDA sa mení na CBD, THCA sa mení na THC a tak ďalej, v tomto článku si bližšie popíšeme čo sú to kyslé formy, aké sú ich benefity a prečo sú dôležité.
Aby sa acidická forma kanabinoidu zmenila na neacidickú, je potrebné aplikovať teplo (slnečné žiarenie alebo iný zdroj tepla). Tak sa napríklad z CBDA stáva CBD. Napriek tomu mnoho z týchto kannabinoidov ponúka zdravotné benefity aj v acidickej podobe.
CBGa – Prvotný kannabinoid
Bio-inžinierom na viacerých svetových univerzitách sa podarilo umelo vytvoriť kannabiniodi z kvasníc. Vo všetkých prípadoch vždy začali s CBGa (cannabigerolic acid). Po tom, ako sa im podarilo syntetizovať CBGa, boli schopní vytvoriť syntetické verzie THC alebo CBD. CBGa je prekurzorom všetkých doposiaľ známych kannabinoidov.
Na to, aby ste získali rastlinu, ktorá je bohatá na CBGa, ju musíte spracovať skoro pred dozretím. Čerstvé nedozreté rastliny sú na CBGa najbohatšie. CBGa sa dozrievaním rastliny postupne mení na CBD/iné kanabiniody, alebo sa rozkladá. Čím dlhšie rastlina zreje, tým menej CBGa sa v nej nachádza. Obsah iných kannabinoidov však rastie.
Konopa (hemp) má z pravidla vyšší obsah CBGa, ako jej sestra Marihuana (Medical Marijuana). Toto spôsobuje recesívny gén obsiahnutý v konope (hemp), v iných odrodách tejto rastliny je tento gén zastúpený menej. Toto je spôsobené selektívnym šľachtením rastliny.
Čo vieme o CBGa?
CBGa je nepsychoaktývny kannabinoid. Viacero vedeckých štúdií naznačuje veľmi pozitývne výsledky. Skoré štúdie predpokladajú že CBGa može byť potencionálnym riešením závažných ochorení ako je napríklad Alzheimer, schizofrénia, alebo rakovina. Napriek bohatému potenciálu tohto kannabinoidu, štúdie zaoberajúce sa CBGa sú zatiaľ len na počiatku cesty. Je ich málo, a nedostatok dát zatiaľ nestačí na to, aby sa CBGa dalo označiť ako účinný prostriedok na liečbu.
CBGa sa priamo viaže na receptory CB1 endokanbinoidného systému, viaže sa však s nízkou affinitou, to znamená že jeho účinok je skôr sprievodným efektom, ktorý receptorom pomáha účinnejšie viazať ďalšie kannabiniody. Toto je tiež známe ako „entourage effect“. Je naozaj zaujímavé, že konzumácia hlavného prekurzoru posilňuje efekt ostatných jeho derivátov.
Z doposiaľ vykonaných štúdií vyplýva, že CBGa dokáže potencionálne liečiť:
Neuroinflamácia (nervový zápal) – ľudia s poruchou autistického spektra alebo trpiaci schizofréniou či sklerózou multiplex, všetci trpia neuroinflamáciou. Toto dokáže ešte výrazne zhoršiť aj prítomnosť bežných zápalov alebo oxidatívneho stresu. V roku 2018 výsledky štúdie(1) dokázali že CBG dokáže pôsobiť antioxidačne a tým neuroprotektývne.
Zápalové ochorenie čriev – milióny ľudí na celom svete trpia zápalovým ochorením čriev, ktoré je zatiaľ neliečiteľné. V roku 2013 štúdia(2) potvrdila, že CBG môže byť jedným z potencionálnych liekov, klinické testovanie prebieha do dnes.
Rakovina – rakovina je celosvetovým problémom a jednou z hlavných príčin smrti. Štúdia(3) z roku 2018 popísala účinok CBGa, ktorý v rakovinových bunkách aktivoval apopotózu. To znamená, že aktivoval provces, ktorý naprogramoval rakovinové bunky k sebadeštrukcií a tým limitoval ich šírenie.
Metabolické ochorenia – štúdia(4) z roku 2019 popísala spôsob, akým CBGa stimuluje metabolické lipidy a redukuje ich excesívne nazhromaždenie. Týmto dokáže pomôcť pri regulácií metabolických procesov a pomôcť ľuďom, ktorí trpia takýmto problémom.
Cukrovka – Aldose Reductase je enzým, ktorý z pravidla vedie k diabetickým komplikáciam. Šúdia(5) z roku 2018 preukázala, že „Konopné extrakty s vysokým podielom nepsychoaktývneho CBD/CBDa a CBG/CBGa značne potláčajú aktivytu enzýmu Aldose Reductase.“.
THCa – prekurzor toho najobľúbenejšieho kanabinoidu
Prekurzor Δ9-Tetrahydrocannabinolu (Δ9-THC), je acidická forma THC – skrátene teda THCa. Táto forma sa primárne nachádza v čerstvých a sušených plodoch konopy, rýchlo však degraduje na Δ9-THC, po vystavení teplu, kyslíku a UV svetlu.
Na molekulárnej báze Δ9-THC a THCa sú si veľmi podobne, THCa však obsahuje aj dodatočnú karboxylovú skupinu ktorá pri dekarboxylacií zaniká.
Naneštastie výskum okolo THCa je stále veľmi nerozvynutý, to spôsobuje časté nezrovnalosti v terminológií a štruktúre dát.
Čo vieme o THCa?
Napriek tomu, že THCa je menej skúmané ako Δ9-THC, vieme, že ako všetky kannabinoidy ponúka široké spektrum potencionálnych zdravotných benefitov. THCa je nepsychoaktývne a aj preto je jeho medicínsky potenciál veľmi vysoký a praktický.
Na molekulárnej úrovni štúdie(6) potvrdili, že sa THCa síce slabo, ale merateľne viaže na receptory CB1 a CB2 endokannabinoidného systému. Novšia štúdia (7) preukázala vyššiu interakciu s receptormi CB1 (Podobne ako pri Δ9-THC). Nakoľko THCa nieje psychoaktívne, jeho viazanie na CB1 receptory je veľkým prínosom. V jednoduchosti to znamená, že dokáže pôsobiť v mozgu na receptory ktoré sú inak ovplyvnené len kanabinoidmy so psycho-aktívnym efektom, ten je často nežiadúci a mení vnímanie a správanie jedinca .
Potencionálne benefity THCa sú:
Protizápalové účinky : THCa neutralizuje tvorbu enzýmu cyclooxygenase, tým redukuje tvorbu prostaglandínu, enzýmu zodpovedného za bolesť a zápal.
Neuroprotektývne účinky: na základe štúdií sa predpkladá že THCa dokáže pôsobiť neuroprotektívne a tým zabrániť nervovým ochoreniam ako je napríklad Parkinson.
Antineoplastické účinky: na základe štúdií THCa a rakoviny, vieme predpokladať že THCa pôsobí na rakovinové bunky podobne ako Δ9-THC, účinkuje však na báze iných biologických procesov.
CBDa – kannabinoid pod hľadáčikom výskumu
CBDa je tak, ako THCa prekurzorom. Konkrétne je Cannabidiolic acid (CBDa) prekurzorom CBD. Rovnako ako pri THCa, pri vystavení CBDa teplu, kyslíku a UV žiareniu transformuje (dacarboxyluje) na už spomínané CBD. Pri produktoch označovaných ako bohaté na CBD – rastliny z ktorých boli vytvorené boli bohaté na CBDa.
Čo vieme o CBDa?
Štruktúra molekuly CBDa je podobná ako molekula CBD, Pred decarboxylaciou obsahuje o jednu carboxylačnú skupinu viac ktorá pri degradácií zaniká.
O teraputickom využití CBDa toho zatial výskum moc nevie. Záujem vedcov o tento kannabinoid však rastie, tak ako záujem o ostatné minoritné kannabinoidy. Predpokladá sa že účinky budú podoné ako pri CBD.
Limitovaný výskum zatiaľ preukázal že:
- Na zvieraciom modeli CBDa pôsobilo lepšie pri zažívacích problémoch a zvracaní ako samotné CBD
- CBDa v laboratórnych podmienkach na základe štúdie(8) dokáže potlačiť množenie rakovynových buniek prsníka.
Záujem o kannabinoidy vo vedeckej, ako aj verejnej obci neustále rastie, v najbližších rokoch určite môžeme očakávať prevratné zistenia, ktoré pozmenia modernú farmaciu.
Zdroje:
1: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29338785/
2: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23415610/
3: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29992185/
4: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304416519300029?via=ihub
5: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29427593/
6: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5510775/
7: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5549534/
8: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4009504/