Lavíny a nebezpečenstvo ktoré predstavujú – rozhovor s Veronikou Kuhejdovou
- Zdieľať
Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/1/3/13ba76c3-262c-4a2d-919c-8587f4ba7b5a/puffim.sk/web/wp-content/plugins/happy-elementor-addons/widgets/social-share/widget.php on line 734
Sila prírody je nevyspytateľná a toto pravidlo sa potvrdzuje aj v prípade lavín. Impozantné, dychberúce, ničivé, nepredvídateľné… Ak milujete jarnú turistiku, či ste milovníkom skialpu, majte sa na pozore. Dominový efekt padajúceho snehu je dychberúci, ak ho pozorujete z bezpečnej vzdialenosti.
Ako predísť ich nebezpečenstvu a čo robiť pokiaľ sme svedkom lavíny?
V tomto článku Vám spoločne s Veronikou Kuhejdovou povieme všetko, čo potrebujete vedieť o lavínach a nebezpečenstve ktoré predstavujú.
Najprv nám prosím Veronika povedz kto si a čomu sa venuješ.
Tak v prvom rade som študentkou na Žilinskej univerzite v Žiline na fakulte bezpečnostného inžinierstva – odbor Krízový manažment. Vo svojom voľnom čase robím pomocnú inštruktorku v lezeckej hale La Skala v Žiline. V zime sa venujem skialpinizmu, lezeniu a vysokohorskej turistike. V lete turistikujem, leziem, behám a slacklinujem . Väčšinu svojho voľného času teda trávim športom a pohybom v horách.
Čo ťa viedlo ku štúdiu lavín.
K štúdiu lavín ma viedlo spojenie mojej školy a mojich záujmov. Rozhodla som sa písať bakalársku prácu práve o snehových lavínach, pretože v zime predstavujú najväčšie riziko pre horolezcov, skialpinistov či turistov. Keďže i ja sa pohybujem v zime v horách chcela som o tejto krízovej situácii vedieť všetko.
Keďže sa aktívne venuješ horolezectvu a vysokohorskej turistike, zažila si už na vlastnej koži lavínu?
Môžeme povedať, že lavíny sú neodmysliteľnou súčasťou hôr a prírody v zime. Veľmi veľa krát som videla a počula padať lavíny v strmých terénoch. Do tohto roku som, sa im úspešne vyhýbala. To sa však zmenilo v Marci. Bola som svedkom ako lavína strhla mojich 2 kamarátov v Západných Tatrách. Hneď sme teda reagovali, bežali im na pomoc a privolali HZS. Našťastie všetko dobre dopadlo, boli sme v správnom čase na správnom mieste a mohli sme konať. Mne osobne sa však darí vyhýbať sa kontaktu s lavínami.
Dá sa lavína predvídať? Pokiaľ áno, na čo by sme si mali dávať pozor?
Všeobecne sa lavíny dajú predpovedať, keď budeme sledovať snehové podmienky, počasie, strmosť a expozíciu svahu . Vznikajú za podobných podmienok, časoch a miestach. Vo všeobecnosti platí, že na severne orientovaných svahoch sa môžu vyskytovať lavíny častejšie. Je tomu tak z dôvodu, že na sneh nesvieti slnko a pomalšie sa spája do súvislejšej vrstvy. Mierne oteplenie snehu a nasvietenie svahu, snehovú vrstvu posilní. Avšak najmä na južných svahoch, kde slnko svieti oveľa viac a teplota je vyššia, môžu vznikať lavíny. Je tomu tak hlavne na jar a po výrazných otepleniach. Každý svah však môže byť lavinózny.
Treba sledovať vyhlásené lavínové nebezpečenstvo a popis lavínových situácii na stránke HZS a Strediska Lavínovej prevencie. Nájdeme tam všetky potrebné informácie ohľadom snehu, počasia a možného vzniku lavínovej nehody. Tiež je dobré sledovať mapu lavínových dráh na stránke: https://mapy.dennikn.sk/
Ak sa už nachádzate v lavínovom teréne je dôležite si všímať všetky okolnosti a vykonať testy stability snehovej pokrývky.
Najdôležitejšia je však prevencia, kompletná lavínová výbava, dodržanie zásad pohybu v lavínovom teréne a nepodcenenie podmienok.
V rámci bakalárskej práce som na internete vykonávala prieskum, ktorý súvisel s pripravenosťou ľudí na snehové lavíny.
Až 82 ľudí z 235 opýtaných sa pohybuje v zime v horách a nemá kompletnú lavínovú výbavu. Lavínová výbava je základom pre možnú záchranu z lavíny a je dôležitou súčasťou každého turistu, skialpinistu či horolezca.
Existuje postup ktorého sa držať, pokiaľ nás lavína zasiahne?
Pokiaľ vás už lavína strhla a „veziete“ sa v nej, je dôležité v lavíne „plávať“.Snažiť sa udržať na povrchu lavíny, zachovať pokoj a duchaprítomnosť. Pri zasypaní je dôležité si vytvoriť vzduchovú bublinu. Chrániť si dýchacie cesty, napríklad šatkou a rukami vytvoriť priestor pre vzduch.
Keď je už človek zasypaný a cíti, že sa nachádza blízko povrchu lavíny a nemá zranenia, ktoré mu bránia sa vyhrabať môže sa skúsiť vyhrabať sám. Zistiť či nie je pretočený hlavou dole, tým že si odpľuje a začať pomaly hrabať, smerom nahor. V prípade, že je človek zasypaný hlbšie a nie je možné aby sa vyhrabal sám, treba šetriť kyslík a čakať na pomoc. Tieto teoretické postupy, zvyšujú šance na prežitie, no vždy všetko záleží od konkrétnej situácie.
Čo robiť, pokiaľ vidíme že lavína zasiahla skupinku turistov v diaľke?
V prípade že vidíme, ako lavína strhla skupinku ľudí, mali by sme zhodnotiť danú situáciu čo najobjektívnejšie. Ako prvé, snažiť sa nadviazať kontakt so zasiahnutými ľuďmi. Oboznámiť a privolať Horskú službu – oznámiť čo sa stalo, kedy, koľko osôb je v ohrození života a snažiť sa zadať čo najpresnejšie miesto. Ak máte so sebou lavínovú výbavu, a ovládate jej používanie je dôležité sa vydať na pomoc zasypaným – v prípade, že tým neohrozujete seba alebo ďalšie osoby. Ak hrozia pády ďalších lavín, je dôležité si logicky predstaviť ich možnú líniu pádu a vyhnúť sa im.
Všetko však záleží od konkrétnej situácie a vplývajúcich faktorov. Najdôležitejšie je zachovať pokoj a konať racionálne!
Aká je šanca prežiť takúto nehodu? Dajú sa nejakým spôsobom šance zvýšiť?
Šanca prežiť zasypaný v lavíne sa znižuje každú minútu. Závisí to od množstva vzduchu ktorý pod lavínou máme a od poranení, ktoré zasypaný má. Najväčšia šanca je po záchrane do 15 minút – 93 %. Každými ďalšími minútami sa šanca rapídne znižuje.
V nasledujúcom grafe môžeme vidieť ako šance na prežitie klesajú so stúpajúcim časom.
Z uvedeného grafu vyplýva, že najväčšiu šancu zachrániť zasypaných majú kamaráti ktorý lavínou niesu zasypaný, okoloidúci a až v poslednom rade Horská služba. Pretože čas kým príde HZS je dlhší ako čas ľudí čo sú na blízku.
Šance sa dajú zvýšiť vyššie spomínanými teoretickými postupmi, ktoré dodržíme v prípade strhnutia lavínou.
Lavíny predstavujú pre turistov skutočné nebezpečenstvo, preto nikdy netreba podceniť prípravu na túru na ktorej hrozí že Vás táto snehová vlna zasiahne.
Veroniku môžte sledovať na jej instagrame @veronik4_k .