Aj toto môže byť dôsledok nedostatku magnézia 

Niektorí odborníci, ako napríklad americký lekár Norman Shealy, je presvedčený o tom, že každá známa choroba je spojená s deficitom horčíka a zároveň predstavuje chýbajúci liek na mnohé choroby, ako sú napríklad hypertenzia, ischemická choroba srdca, únava, problémy s pamäťou či osteoporóza. Zároveň uvádza, že až 80 percent ľudí trpí deficitom magnézia.

Magnézium plní v ľudskom tele množstvo dôležitých funkcií. Veľká časť je zastúpená v kostiach a vplýva na ich štruktúru. Okrem toho sa podieľa na viac ako 300 metabolických reakciách tým, že aktivuje alebo produkuje rôzne enzýmy. Vďaka horčíku majú bunky dostatok energie a prenášajú nervové impulzy. Tento elektrolyt sa zúčastňuje aj na regulovaní vápnika, draslíka a sodíka a na svoju syntézu ho potrebuje aj glutatión, hlavný antioxidant v organizme.

Nedostatok magnézia: aké sú symptómy?

Hoci sa magnézium nachádza v širokej škále potravín, ako napríklad orechy, semená či strukoviny, milióny ľudí po celom svete trpia jeho nedostatkom a ani to len netušia. Pritom odhaliť deficit horčíka nie je až také zložité. Aké sú príznaky?

Únava a nespavosť

Jedným z typických príznakov nízkej hladiny horčíka v organizme je únava. Ak sa ráno budíte s nedostatkom energie, alebo pociťujete únavu počas celého dňa a zachraňujete to kávou alebo energetický nápojom, problém týmto spôsobom nevyriešite. Skutočná príčina môže tkvieť v nedostatku horčíka. Trápi vás k tomu ešte aj nespavosť? Horčík je dôležitý pre neurotransmiter GABA, navodzujúci pocity relaxácie a upokojenia mozgu, čiže má vplyv aj na zaspávanie a kvalitu spánku.

V takýchto prípadoch je vhodné zvýšiť prísun potravín bohatých na horčík alebo siahnuť po doplnkoch výživy. Ak si kladiete otázku, či užívať pri nespavosti magnézium ráno alebo večer, urobte tak pred večerou alebo spánkom. Odporúčaná dávka je 400 mg.

Kŕče

Máte často kŕče v nohách? Športujete a počas tréningu si musíte dať pauzu práve kvôli nepríjemným kŕčom? Na vine môže byť nízka hladina magnézia v organizme. Tá sa spája aj so syndrómom nepokojných nôh. Predtréningové jedlo bohaté na horčík alebo suplementy horčíka sú skvelou prevenciou.

Úzkosť a depresia

Už viete, že magnézium má vplyv na tvorbu neurotransmiteru GABA, teda ovplyvňuje centrálny nervový systém. Ak telo nemá dostatok magnézia na jeho syntézu, dôsledkom môže byť úzkosť. V prípade závažného deficitu až depresia.

Ak potrebujete zlepšiť náladu, choďte si zašportovať, pustite si obľúbenú hudbu alebo si na tanier naservírujte potraviny s vysokým obsahom magnézia. Podľa vedcov denné užívanie magnézia výrazne pomáha pri úzkostných stavoch.

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak je jednou z najčastejších príčin vzniku mŕtvice a infarktu. Za túto diagnózu sa podpisuje najmä nezdravý životný štýl, teda konzumácia vysoko priemyselne spracovaných potravín, nedostatok pohybu a stres.

Dostatočný prísun magnézia z potravín je jednou z foriem prevencie i doplnkovej liečby hypertenzie. Užívanie suplementov s obsahom horčíka je nutné konzultovať s lekárom, nakoľko môžu ovplyvňovať účinky liekov.

Riešite otázku, či nízky tlak a magnézium idú dokopy? Vo všeobecnosti sa užívanie magnézia pri nízkom tlaku neodporúča. Ak je to váš problém, konzultujte to so svojím lekárom.

Bolesti hlavy a migréna

Za bolesťami hlavy môže byť ukrytý deficit tekutín, stuhnuté svalstvo v oblasti šije, nesprávne dýchanie alebo nízka hladina magnézia. Podľa vedeckých štúdií má užívanie horčíka schopnosť znížiť frekvenciu výskytu migrény prejavujúcej sa nepríjemnou pulzujúcou bolesťou, citlivosťou na svetlo i zvuky a celkovou nevoľnosťou.

Zdroje magnézia

Magnézium sa nachádza v množstve potravín. Medzi najbohatšie zdroje patria pšeničné otruby, varený špenát, horká čokoláda, slnečnicové semienka, kešu, makrely, ľanové semená, amarant, pohánka či čierna fazuľa.

Samozrejme, pomôcť si môžete aj doplnkami výživy. Faktom je, že v dôsledku vyčerpania pôdy je zastúpenie horčíka v potravinách oveľa nižšie, ako uvádzajú oficiálne nutričné databázy potravín. Ak sa k tomu prirátajú choroby tráviaceho traktu (celiakia, Crohnova choroba…), chronické ochorenia a nadmerné užívanie liekov, z deficitu horčíka sa pomaly, ale isto stáva celosvetová pandémia. Suplementácia horčíka je teda, minimálne, na zváženie.

Chcete spoznať
pravú silu prírody?

Máme pre Vás zľavu 15% na prvý nákup.
Stačí už len zadať Váš e-mail.