Stavebný materiál z konopy? Biodegradovateľná budúcnosť stavebného priemyslu
- Zdieľať
Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/1/3/13ba76c3-262c-4a2d-919c-8587f4ba7b5a/puffim.sk/web/wp-content/plugins/happy-elementor-addons/widgets/social-share/widget.php on line 734
Environmentálne problémy kvôli najbežnejšie používaným súčasným stavebným metódam sú čoraz väčšie a väčšie. Priemysel si uvedomuje svoje postavenie tretieho najväčšieho znečisťovateľa uhlíka na svete, vďaka čomu je odhodlaný meniť zaužívaný súčasný stav a hľadať udržateľnejšie alternatívy k tradičným materiálom. Vznikajúcou možnosťou je Hempcrete (konopný betón), biokompozitný materiál, ktorý môže slúžiť ako alternatíva k tradičnému vápenno-cementovému murivu.
Čo je konopný betón?
Konopný betón obsahuje zmesi konope, hurdy a vápna. Rovnako ako iné rastlinné produkty, aj konope absorbuje oxid uhličitý z atmosféry, keď rastie, zadržiava uhlík a uvoľňuje kyslík. Konopný betón funguje dobre ako stavebný materiál, pretože je ľahký a zároveň robustný a ponúka vynikajúcu tepelnú reguláciu a reguláciu vlhkosti. Použitie konopného betónu v stavebníctve nie je nový nápad, aj keď bol nedávno znovuobjavený a jeho použitie sa postupne šíri do celého sveta.
Štruktúra konopných buniek je plná veľmi jemných mikroskúmaviek. Vďaka tomu ide o veľmi priepustný a priedušný systém, ktorý mu umožňuje ukladať pomerne veľa vlhkosti v bunkovej štruktúre konope bez toho, aby sa nasýtil vodou. Tieto mikroskúmavky umožňujú, aby boli budovy postavené pomocou konopného betónu teplotne stabilnejšie tým, že v štruktúre materiálu vytvárajú mikrobióm.
Konopný betón je plne priepustný stavebný materiál, čo znamená, že aj keď zastaví priechod kvapalnej vody cez stenu, má úplne otvorený priechod pary. Plynná voda, ktorá preteká budovami vo forme vlhkosti a pary, môže prúdiť do steny, prechádzať ňou a unikať na druhú stranu bez toho, aby skutočne kondenzovala alebo mala v tele samotnej steny tvar rosného bodu.
Tieto prírodné štruktúry vytvárajú pasívny systém regulácie vlhkosti, ktorý znižuje akumuláciu vlhkosti, dramaticky obmedzuje výskyt problémov, ako sú plesne a hniloba, a robí ho ideálnym materiálom pre vlhké a teplotne premenlivé podnebie. Funguje tiež na vytvorenie tepelnej zotrvačnosti, uzavretého systému, kde vodná para funguje ako chladič a bráni prenosu tepla alebo chladu cez konštrukciu.
Na rozdiel od betónu sú bloky konopného betónu pomerne ľahké, čo môže dramaticky znížiť energiu použitú na prepravu blokov. Konopný betón je zároveň takmer 7 až 8-krát ľahší ako betón. Pôsobí ako izolátor a regulátor vlhkosti, pričom chýba krehkosť betónu, čo znamená, že nie sú potrebné žiadne dilatačné škáry.
Ako sa konopný betón používa?
Konopný betón je účinný, netoxický materiál odolný voči plesniam, ktorý sa používa ako tepelná izolácia na výrobu podláh, stropov a stien. Je veľmi bežné, že sa konopný betón kombinuje s inými materiálmi. Systém je jednoduchý: Vyberiete si dva pevné stĺpy (z dreva, muriva alebo iného typu konštrukcie). Potom sú tieto dva body spojené dvoma preglejkami, jednou na každej strane, pričom medzi nimi zostáva medzera. Tento prázdny priestor sa potom naplní zmesou.
Pretože ide o prírodný priedušný materiál, konopný betón sa tiež často používa na výrobu podláh alebo izolácií na strechách.
Konopný betón má aj enviromentálne benefity
Jednou z hlavných environmentálnych výhod konopného betónu je miera, do akej znižuje spotrebu energie v budovách, z ktorých sa stavia, a výrazne tak znižuje náklady na vykurovanie a chladenie počas celého životného cyklu budovy.
Konopný betón vytvára v porovnaní s klasickým betónom podstatne menej emisií skleníkových plynov. Okrem zníženého výdaja uhlíka vo výrobnom procese materiálu znamená organická báza betónu z konope, že počas rastu skutočne absorbuje uhlík z okolitého prostredia. Konope je vynikajúce v sekvestrácii uhlíka, nasáva odhadom desať ton uhlíka na aker.
Hlavnou výhodou priemyselného konope je, že je to rýchlo obnoviteľný zdroj, ktorý nevyžaduje pesticídy. Pri raste dýcha štvornásobné množstvo oxidu uhličitého v porovnaní so stromami. Uhlík, ktorý absorbuje, sa potom zachytí v stenách z konopného betónu, ktoré sa na konci svojho životného cyklu môžu nakoniec vrátiť späť na Zem.
Konopný betón je všeobecne dosť benígny materiál, na pestovanie sa používa menej pesticídov a herbicídov, čo spôsobuje menšie škody na životnom prostredí v dôsledku používania toxínov na poliach.
Záver
Konope je dokonalým nástrojom na prácu pri stavbe, pretože je netoxický a zdravotne nezávadný, čo znamená, že nepredstavuje žiadne riziká pre ľudí zapojených do vývoja budovy ani pre budúcich nájomcov.
Konope ako stavebný materiál je nepochybne nesmierne všestranný nástroj. Je flexibilný, recyklovateľný, ohňovzdorný, vodotesný a odolný proti škodcom. Môže zlepšiť každú konštrukciu a zabrániť problémom v budúcnosti.